Przyjedź do krainy 101 jezior"
w centrum Brodnickiego Parku Krajobrazowego na Pojezierze Brodnickie

Jeżeli chcesz odpocząć ekologicznie, zdrowo i bezstresowo - zapraszamy do Gospodarstwa Agroturystyczno - Ekologicznego położonego na terenie Pojezierza Brodnickiego pośród lasów i jezior w Brodnickim Parku Krajobrazowym.
Doskonała dla wszystkich, którzy lubią piesze, rowerowe i samochodowe wycieczki do atrakcyjnych geograficznie i historycznie miejscowości, zwłaszcza że obiekt położony jest na Pojezierzu Brodnickim w otulinie dwa parki krajobrazowe - Brodnicki Park Krajobrazowy i Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy. Kilkanaście rezerwatów i dziesiątki pomników przyrody, można zobaczyć odkryte ślady osadnictwa sprzed dziesięciu tysięcy lat. Można obejrzeć ruiny zamków, pałace, dworki, grody krzyżackie , muzea, skanseny i wiele innych atrakcji.

Są szlaki wodne na nie zapomniane przygody spływów kajakowych Doliną Drwęcy, szlakiem bardzo krętym lub łagodnym po pięknych błękitnych jeziorach. Wpływająca do jeziora bardzo malownicza, dzika rzeczka Skarlana jest jednym z najatrakcyjniejszych odcinków na szlaku kajakowym. Zwłaszcza jezioro Ciche z morskim kolorem wody połączonych kanałami i rzekami Pojezierza Brodnickiego o krystalicznej czystości wody z dala od cywilizacji, w zależności od upodobań i doświadczeń o zróżnicowanym stopniu trudności. Panuje tu atmosfera spokoju, cisza, swoboda. Wokół domu duża przestrzeń pól i łąk, otoczona lasami i jeziorami. Jest to region czysty ekologicznie, położony z dala od centrów przemysłowych kraju (zielone płuca Polski), w centrum Brodnickiego Parku Krajobrazowego, będącego ostoją wielu gatunków zwierząt i niespotykaną roślinnością. Można spotkać przy odrobinie szczęścia pracujące bobry, biegnące sarny, jelenie, dziki, zające, lisy i wiele innych zwierząt. (zimą zające i dziki, sarny przychodzą do sadu na jabłka). Wieczorami idziemy spać przy muzyce świerszczy, rechocie żab i trzaskającym drewnie na ognisku i w kominku a budzi nas klangorem żurawi, śpiew ptaków i klekot bocianów.
Okolice otaczają lasy obfitujące w grzyby, jagody i maliny a wokół jeziora obfitujące w ryby, akwenu o pierwszej kl. czystości wody leżące pośród kilkuset letnich lasów. Doskonałe uzdrowiskowe powietrze, zdrowy klimat, unikalne krajobrazy, rozległe kompleksy leśne i duża ilość jezior obfitująca w różne gatunki ryb. Dla wędkarzy atrakcją wynikającą z położenia gospodarstwa jest możliwość korzystania z niezliczonej ilości łowisk. W okolicy jest mnóstwo kilkusetletnich pomników przyrody, kilkanaście rezerwatów przyrody z rzadką roślinnością, jak owadożerna rosiczka, wełnianka, czerwień błotna.

W pobliskiej miejscowości można zobaczyć odkryte ślady osadnictwa sprzed dziesięciu tysięcy lat. Nad Brodnicą w sąsiedztwie Drwęcy i ruin zamku góruje pokrzyżacka XIV-wieczna wieża, a w okolicy są muzea, wiele zamków, pałaców, w których jak co roku odbywają się walki rycerskie, grody krzyżackie w których odbywają się walki Krzyżackie.

Nasz region słynie z gotyckich zabytków Torunia, którego Starówka uznawana jest za jeden z najpiękniejszych zachowanych średniowiecznych miejskich zespołów architektonicznych. Można tu podziwiać okazały XIV-wieczny Ratusz Staromiejski, trzy gotyckie kościoły, kamienice mieszczańskie i częściowo zachowane mury obronne, a także poruszające wyobraźnię ruiny potężnego zamku, należącego ongiś do niemieckich rycerzy Zakonu Krzyżackiego, który do połowy XV wieku górował nad miastem.

Ślady gotyckiej, średniowiecznej potęgi tej ziemi można też obejrzeć w położonym niedaleko od Torunia Chełmnie, w którym zachował się prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny, mury obronne i pięć gotyckich kościołów.

Wart obejrzenia jest też zamek w Golubiu-Dobrzyniu. Ta także krzyżacka warownia w XVII wieku została przekształcona w renesansową rezydencję dla szwedzkiej królewny i siostry polskiego króla Anny Wazówny, która - jako zjawa w bieli – pojawia się do dziś na zamkowych krużgankach. Zamek i jego okolice każdego lata są widownią turniejów rycerskich, na które ściągają tu bractwa rycerskie z całej Europy Na Kujawach i Pomorzu znajduje się wiele zakątków nieskalanej przyrody.

Przy szlaku do Grudziądza w Jabłonowie Pomorskim zespół pałacowo-parkowy, biały kościół..., Radzyniu Chełmińskim ruiny zamku bardzo dobrze zachowane.
Od nas jest blisko do Malborku, polecamy zwiedzenie zamku i rejs statkiem po kanale Elbląskiem. wszystko jest świetnie zorganizowane. Jadąc z południa nad Morze Bałtyckie można połowę urlopu spędzić na Pojezierzu Brodnickim w przepięknej scenerii "krainy 101 jezior"

Wszystkie prawa zastrzeżone 2000-2024 © copyright ciche.pl

603212614 605947974

mail agroturystyka@ciche.pl